Til salg Boligudlejningsejendom

Bolig & erhverv · Ejby

Algade 2A-8, Ejby

Algade 2A-8 — Ejby

Nøgletal

Kontantpris
23.900.000
kr.
Afkast
9,48 %
brutto, 1. år
Etageareal
3.459
m²
Pris pr. m²
6.910
kr.

Om ejendommen

Algade 2-8 i Ejby er en blandet bolig- og erhvervsejendom centralt beliggende på byens hovedgade. Ejendommen rummer et bredt udvalg af bolig- og erhvervslejemål, herunder flere langvarige erhvervslejere.

Algade 2-8 er en investeringsejendom centralt i Ejby med kort afstand til Ejby Station, hvilket giver en attraktiv kombination af synlighed, tilgængelighed og nem adgang til offentlig transport. Bygningen er oprindeligt opført som rådhus og er senere indrettet med boliger på 1. sal og erhverv i stueetagen.

Den nuværende ejer har inden for de seneste år konverteret flere tidligere erhvervslejemål til boliger, hvilket giver ejendommen en solid risikospredning. Boligerne fremstår i pæn og tidssvarende stand med nyere køkkener og badeværelser med hvide fliser, brusenicher og vaskesøjler. Lejlighederne har 2-4 værelser og størrelser fra 66 m² til 167 m². Der er stor efterspørgsel efter boligerne, og ejendommen har historisk haft minimal tomgang på boligdelen.

Erhvervsarealerne har gennem tiden været anvendt til blandt andet biograf, dagligvarebutik (Rema 1000) og bankfilial (Danske Bank). I dag er lokalerne udlejet til blandt andet apotek, boligmæglerkæden Home, pizzeria og fodklinik. Et tidligere stort erhvervslejemål er opdelt i 7 mindre, nyrenoverede enheder, hvoraf 5 fortsat er
ledige.

Facaderne varierer i materialer, herunder malede flader og metalbeklædning, hvilket afspejler at ejendommen består af flere sammenbyggede bygningsdele. Udenomsarealerne rummer parkering til gavn for beboere, erhvervslejere og besøgende.

Galleri

Investorvinkel

Casen i korte træk

Afkast 9,48 %
Pris 6.910 kr. pr. m²
Lejeindtægt 2.862.474 kr. pr. år
Boligareal 1.831 m²
Erhvervsareal 1.628 m²
34 lejemål

Fakta

Pris23.900.000 kr.
Afkast9,48 %
Pris pr. m²6.910 kr.
Etageareal3.459 m²
Grundareal3.737 m²
Boligareal1.831 m²
Erhvervsareal1.628 m²
Antal lejemål34
Lejeindtægt2.862.474 kr. / år
EnergimærkeC
Sagsnummer244-1337

Beliggenheden

Materiale

Rekvirér prospekt

Udfyld formularen, så får du adgang til prospektet med det samme.